Rádióamatőr kalandok

Láttam egyszer egy videót, mert az internet mutatta, ami azt magyarázta, hogy van ez a kütyü, ami egy dolog és befog mindent és mindezt számítógépen. Akkor úgy voltam vele, hogy nem érdekel.

Teltek-múltak a hetek, a hónapok és egyszer meg álmodtam, mert úgy állt a Merkúr, hogy mindegy is, mert reggelre elfelejtettem, vagy ki tudja, de éreztem a furdalását a kíváncsiságnak, az ébredését az érdeklődésnek, hogy mi is volt a neve annak az izének? Elkezdtem nyomozni. Meg is találtam. Továbbra is azt tudta, amit a videó mondott. Jól hangzott. Érdekelt. Meg is rendeltem az RTL-SDR kezdőszettet.
RTL-SDR Blog V4 kezdőszett
A hardware pipa (gondoltam naívan). Software! Elégszer olvastam azt, hogy az SDR++ program fasza, fut natívan Linuxon és jől működik az RTL-SDR Blog V4-el, hogy azt kezdjem el használni. Fun fact: a készítő egy Belga furry. Hát... Nem tudom... Nincs mire panaszkodjak (még). 100, kiváló. Minden igényt kielégít. Néha újra kell indítani... Néha az SDR eszközt kell kihúzni, visszadugni... De hát könyörgöm, mesterségesen tökéletesre növesztett, szennyezett szilícium lapokkal próbálunk meggyőzni elektronokat, hogy végezzenek helyettünk matematikai műveleteket...

De elősször nem igazán vett semmit... Első lépés: az erősítést feljebb venni! De még így is, az FM rádiókon kívül, nem igazán fogott be túl sok mindent... Amit mégis, az is halk és zajos volt. Pedig Ferihegy nincs messze... Közben aktívan olvastam mindenhol a mindent. "A dipole antenna...", "...minnél magassabbra az antennát...", "...a jól méretezett antennánál nincs jobb erősítő...", "A discone antenna...", "Egy darabb drót is antenna...", "A yagi antenna...", meg még néhány stb...

Tehát a szakirodalom leírja, hogy az antennák a rezonancia frekvenciájáukkal megeggyző frekvenciájú jeleket veszik a legjobban. Más frekvenciájú jelek nem megfelelő fázisban érik el a jelvételezési pontot, akár állóhullámokat is kelthetnek az antennában és csillapítják azon a frekvencián a jeleket. Ebből adódóan más-más frekvenciatartományokhoz más-más antenna ajánlott, a jobb vétel érdekében. És hogy ne kelljen szarakodni az antennák közötti váltásnál az SMA csatlakozókkal, megalkotásra került az antenna választó váltókapcsoló. Ezáltal biztosított a külömnnmnböző antennák közti kényelmes és azonnali váltás.

Természetesen újrahasznosított alapanyagokból
És akkor az antennák...
A gyári készletből származó, mindenhogy állítgatható dipole, általam készített, erkély tetőhöz és bármely más, mágnesek által vonzónak talált fémhez tapasztó klonzollal.
A méretezésre nem sokat adva, (utólagosan leellenöriztem, a méretező szerint 618.8MHz-tól fölfelé vesz) csináltam (unokaöcsém közreműködésével) egy discone antennát. Szintén mágnesen erkélyhez cuppanó kivitel.
Életem első discone antennája
A vétel vele... Meh... Egy fokkal rosszabb mint a gyárival. És mivel az iránycsatoló nagyon nem akart megérkezni, ezért állóhullám karakterisztika elkészítés nélkül elbontottam újrahasznosítási céllal.

Készítettem (szarul) még egy planar disk antennát is...
A vétel vele... Kis se próbáltam, mert még az első használat előtt rájöttem, hogy nem is jól csináltam. De azért megmértem az SWR karakterisztikáját...
Rossz konstrukciójú planar disk antenna állóhullám karakterisztika
Jó konstrukciójú planar disk antenna állóhullám karakterisztika
Továbbá olvastam, hogy a helyi FM adók túl "hangosak" és elnyomják a más frekvenciák gyengébb jeleit. Jogos felvetés, hiszen:
A gyáli és környéki adó-vevő, átjátszó és egyébb antennák, tornyok genyók...
Ez egy FM sávszűrővel megoldható. Az áramkört elkezdtem legyártani, menetközben elbizonytalanodtam és mivel még csak kimérni sem tudom, hogy mit csinál... Rendeltem egyet. Az olvasgatások során belefutottam tobb sorstársba is, akinek hasonló gondjai voltak és javasolták az FM sávszűrőt. Valamint azt is olvastam, hogy az RTL-SDR-ek kedvcsinálónak jók, de nagyon kezdő szintű cucc. Érdemes minimum egy SDRplay-re beruházni, ha komolyak a szándékok.

Az sem segített a vételi próbálkozásaimon, hogy az SDR++ használatija szerint, ahhoz, hogy az RTL-SDR alacsony frekvenciákon vegyen, a "direct sampling"-et "Q-branch"-ra kell állítani. Amit a használati nem említ, hogy ez a V3-ra vonatkozik. V4-ben ez a vételi frekvencia tartomány léptetés automatikus és ha a "direct sampling"-et "Q-branch"-ra állítod, akkor konkrétan semmit nem vesz a V4...



A sok sikerélménytelen frekvenciapásztázás egyre vonzóbbá tette az SDRplay-t. Az ár-érték-beszerezhetőség viszonylatból adódóan egy RSP1A mellett döntöttem. Viszont a sok fórumbújás, ábrándozás, ötletelés hatására a megérkezését megelőző délutánon, úgy döntöttem, hogy radikális leszek.
A rádióvevő-laptop munkaállomás az "R" jelölésnél helyezkedik el. Ebből adódóan a kényelmes antenna elhelyezés az "A1" lenne. És hát oda is raktam mindig. De az égi sugallat azt mondta, hogy rakjam "A2"-re, nézzük már meg, ott milyen a vétel. És oda tettem. És a vétel minősége és mennyisége megduplázódott. Sokkal több befognivaló került látótérbe. És mivel az erkély vas tetőszerkezete és a szomszéd háza kikerült a jelútból, így sokkal tisztábban hallatszik Ferihegy is. Úgyhogy beigazolódott, amibe oly sokszor belefutottam: egy magasan lévő, jó antennát semmilyen vevő nem helyettesít.



Az internet azt állítja, hogy tökéletes szélessávú vevő antenna a discone. Amiből már van egy összetákoltam. A méretező program szerint az alsó vételi frekvenciája 618.8MHz. De nekem sokkal jobban tetszene, ha 100kHz-tól fölfelé tudnék vele venni, de ahhoz egy 600 méter átmérőjű korongot kéne valahova pozícionálnom... Na már most a helyzet az az, hogy a telek semelyik hosszában sem áll rendelkezésre még csak 100 méter sem. Úgyhogy lealkudtuk 1.2 méterre, mert az még fölfér a padlás ajtón. És az állítólag 500MHz-tól fölfelé jó.

Nos az első verzió... BOY sógorommal kezdtük el és nagyon rossz volt. Sok sok koax kábelt nyúztunk meg, ami nem akarta egyáltalán azt a formát felvenni, amit mi neki szántunk. Mondhatni semmilyen formát nem akart felvenni...
A korong helyett inkább gömb... Vagy amőboid...
Úgyhogy el is bontottuk újrahasznosítási céllal. A 2.0-ás verziót Auvell unokaöcsémmel csináltuk. Sokkal következetesebben.
Lóg mint egy csillár.


Mindentől függetlenül, az RSP1A-ba gyárilag be van építve az FM sávkizáró szűrő, ugyan azzal az antennával sokkal tisztában veszi a dolgokat és sokkal szélesebb tartományt lehet vele egyszerre pásztázni. Bár háromszor annyiba került, mint az RTL-SDR, és nem adtak hozzá antennát, sőt, még USB kábelt se. (Van itthon vagy 10, de akkor is.)

Első használatnál mondjuk volt egy 5 perc pánik, mert "nem is csinál semmit"... Ahogy már mondtam, ELŐSSZÖR FELJEBB ÁLLÍTJUK AZ ERŐSÍTÉST! És máris működik minden...



A kudarcok precíz mérésének érdekében az antenna-állóhullám-mérés képességének kialakítása mellett döntöttem. Ehhez egy iránycsatolóra volt szükség.
Természetesen olyan csatlakozóval, ami nem a minden más eszközöm által használt SMA.
De nem baj, a kínaiak árulnak N-type - SMA adaptert is.

Továbbá kell még egy zaj generátor is, ami mindig ugyanolyan zajt generál adott frekvencián és mindezt egy tartományon, hiszen kell egy referencia, amihez viszonyítani lehet a jelútba betett eszközök jelre kifejtett hatásait.



A lelkes bevásárlás közepette rendeltem egy FM sávkizáró szűrőt is, hogy legyen. És akkor már ne a legolcsóbbat, a közepesen drágánál meg már nem sokkal kerül többe az RTL-SDR blog által készített, biztosan bevizsgált, tökéletes, nagyon precíz és amúgy is támogassuk ezt a projektet.





Mondjuk az RSP1A-val végzett tesztek során azt vettem észre, hogy az FM tartományban lévő adásokat kiszűrte. Ez is a dolga. De ez a többi tartományokban nem igazán változtatott a vétel minőségén.



Felmerült, hogy az esetleges magaslati kirándulásoknál praktikus lenne egy mobil vevőállomás. RF mágus bot? Híradó altiszt hátizsák? Dobható antenna? Count me in! És mivel drága jó Auvell unokaöcsémet is megfertőztem a rádiózás iránti szenvedéllyel, így presze Ő is rágja miatt a fülem, hiszen a ballagási ajándéka egy kirándulás a Szlovák hegyekbe, amiben olyan vételi lehetőségeket látunk, mintha piac lenne. Úgyhogy neki is láttunk a hordozható híradó tiszti vevő táska készletnek.

  1. A vevő: Nos, mivel a rádió sarok már az RSP1A-val üzemel, így az RTL-SDR szabaddá vált. Ez pipa.
  2. A compúter: Lehetne egy laptop, de az nem hangzik túl kényelmesen kezelhetőnek a caplatás közben. És amúgy is van egy pár céltalanul porosodó Raspberry Pi-m. Kellemesen kicsi, elmegy egy powerbank-ról és egy érintőképernyővel teljesen kompakt.
    Rendeltem hozzá dobozt, amibe beépített érintőkijelző van.
    És a Raspberry Pi 3 B+-om máris feladatra talált.
  3. A software: Találtam olyan raspbian image-et, ami kifejezetten SDR projektekhez lett összerakva. De túl sokra nem mentem vele, mert a 3.5"-os kijelzőn egyetlen előre telepített program se volt használható... Úgyhogy írnom kellett egy sajátot.
  4. Az antenna kínálat:
    • Talpas csibe antenna: Egy sima teleszkópos rádió antenna, nehéz talppal, a felboríthatatlanságért. De ami először kifolyik, az beleköt a járatba. Így a második (és a harmadik) smurf öntés bent marad.
    • ??dobható kábel antenna??
    • Teleszkópos antenna: 7 méteres spiccbot és utp kábel bél stílusosan spulnira tekerve.
Zsozé óra retró rádió beltéri TV antenna Felvételek műhold képek helix antenna TEMPEST